Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ogle, Arthur H. "Art"

House 1955-58 (District 8)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Blue Earth

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1916
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 2/2/1975
Gender: Male
Religion: Presbyterian
Reported Minority: None Reported
Other Names: Art
City of Residence (when first elected): Mankato
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

University of Minnesota, Law School; Law Degree; 1940

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Mankato, Minnesota (Charter Commission Member); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Mankato, Minnesota (Planning Commission Member); 19?? to 195?
Military: United States Armed Forces (World War II, Bombing Pilot); 194? to 194?
State Board/Commission/Council: Minnesota State Building Commission (Member); 1955 to 1957

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse/Partner: Married
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

"He is vice chairman of the Blue Earth county Republican committee." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Arthur H. Ogle." Minneapolis Star, December 1956)

He ran unsuccessfully for Minnesota Lieutenant Governor in the 1960 election.

He was the Blue Earth County Chair of the March of Dimes from 1946-1954.

He was a member of the Masons.

He died at home of an apparent heart attack.

Religion provided by "Know Your Minnesota Legislature: Rep. Arthur H. Ogle," Minneapolis Star, December 1956.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 11/6/1956
Residence: Mankato
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He is vice chairman of the Blue Earth county Republican committee." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Arthur H. Ogle." Minneapolis Star, December 1956)
Committees:
  • Appropriations
  • Claims
  • Education
  • Law Enforcement and Crime Prevention
  • Municipal Affairs
  • Public Institutions

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 11/2/1954
Residence: Mankato
Term of Office: 1/4/1955 to 1/7/1957
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus Party Notes: "He is vice chairman of the Blue Earth county Republican committee." ("Know Your Minnesota Legislature: Rep. Arthur H. Ogle." Minneapolis Star, December 1956)
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • General Legislation
  • Markets and Marketing
  • Municipal Affairs
Articles & Books About
"Ex-Lawmaker Art Ogle Dies (Obituary)." St. Paul Pioneer Press, February 4, 1975.

"Know Your Minnesota Legislature: Rep. Arthur H. Ogle." Minneapolis Star, December 1956.