Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ottun, N. J.

House 1874-75 (District 17)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1843
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Norway
Occupation (when first elected): Teacher

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1854.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/3/1874
Residence: Norway
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance
  • State Library (Chair)

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/4/1873
Residence: Norway
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Teacher
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • State Library
No other information has been entered for this legislator.