Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Voxland, George H. "Geo."

House 1911-14 (District 29)

Party when first elected:  Prohibition

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1876
Birth Place: Minnesota
Birth County: Goodhue
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Geo.
City of Residence (when first elected): Kenyon
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

St. Olaf College, Northfield, Minnesota; College Graduate; Academic Department, 1894

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

38th Legislative Session (1913-1914)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/5/1912
Residence: Kenyon
Term of Office: 1/7/1913 to 1/4/1915
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farm Owner
Party: Prohibition
Committees:
  • Agriculture and Horticulture
  • Education
  • Grain and Warehouse
  • Legislative Expense
  • Public Accounts and Expenditures
  • Temperance Legislation

37th Legislative Session (1911-1912)

  Session Details
Body: House
District: 29
Elected: 11/8/1910
Residence: Kenyon
Term of Office: 1/3/1911 to 1/6/1913
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Prohibition
Committees:
  • Agriculture
  • Binding Twine
  • School for Defectives
  • State Normal Schools
  • State School at Owatonna
No other information has been entered for this legislator.