Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Vale, J. Q. A.

House 1869 (District 11); House 1871 (District 11)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Winona

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825
Birth Place: Ohio
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1903
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Homer
Occupation (when first elected): Physician

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

13th Legislative Session (1871)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/8/1870
Residence: Homer
Term of Office: 1/3/1871 to 1/1/1872
Counties Represented: Winona
Occupation: Physician
Party: Not Available
Committees:
  • Education
  • Indian Affairs
  • Joint Agricultural College Lands and College (Chair)

11th Legislative Session (1869)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/3/1868
Residence: Homer
Term of Office: 1/5/1869 to 1/3/1870
Counties Represented: Winona
Occupation: Physician
Party: Republican
Committees:
  • Enrollment
  • Joint Taxes and Tax Laws (Chair)
  • State Prison
No other information has been entered for this legislator.