Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ahlstrom, Sr., Louis John "L.J."

House 1895-96 (District 30); House 1899-1900 (District 39)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 2/10/1854
Birth Place: Morby, Stora Mellosa, Narke/Nerike
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: 3/4/1945
Gender: Male
Religion: Baptist
Reported Minority: None Reported
Other Names: L.J.
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): General Manager, Swedish Baptist Publishing Society/Editor; The Missions Bladet, Official Organ of Swedish Baptists

EDUCATION

Trade Lake Common Schools, Wisconsin; At Least Elementary School;
Baptist Theological Seminary, Chicago, Illinois; Postsecondary; 3 years, entered in 1876, Graduated around 1879
Baptist Union Theological Seminary; Postsecondary; American Department, 1 year

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Historical Society (Member); 1??? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota Railroad and Warehouse Commission (Deputy State Grain Weigher); 1900 to 1930

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Hulda Johnson (she died in September 1918); Alma Akerberg (she died in 1943)
Children: Five children: Hazel, and Mrs. F.O. Young (daughters); Louis John Jr., Daniel L., and Ralph J. (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Marine, Minnesota in the spring of 1868, with his parents. He moved to a homestead in Trade Lake Township, Burnett County, Wisconsin in 1869, with his parents.

He was a charter member of the Minnehaha Baptist Church in Minneapolis, Minnesota.

He died at the home of his daughter in St. Croix Falls, Wisconsin and was buried at Hillside Cemetery.

Religion and death location provided by a researcher.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/8/1898
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Literary Work/Special Agent, Life Insurance Company/Baptist Minister
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Hospitals for the Insane
  • Railroads
  • State Normal Schools
  • University and University Lands (Chair)

29th Legislative Session (1895-1896)

  Session Details
Body: House
District: 30
Elected: 11/6/1894
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1895 to 1/4/1897
Counties Represented: Hennepin
Occupation: General Manager, Swedish Baptist Publishing Society/Editor; The Missions Bladet, Official Organ of Swedish Baptists
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Hospitals for the Insane
  • Printing
  • State Normal Schools
  • Temperance Legislation
Articles & Books By
Ahlstom, L. J. "John Alexis Edgren, Soldier, Educator, Author, Journalist." 1938.

Ahlstom, L. J. "Eighty Years of Swedish Baptist Work in Iowa, 1853-1933." 1933.

Ahlstrom, L. J. "Femtiofem ar i Vestra Wisconsin (Fifty-Five Years in Western Wisconsin): Historiska Skildringar (Historical Accounts)." Minneapolis: Larson Printing Company, 1924. - A book (in Swedish) about the history of the Baptist Church in Wisconsin that includes much information about pioneer life and his own early days.

Fifty-Five Years in Western Wisconsin: Historika Skildringa (Book Cover and Table of Contents) - includes a photo of him