Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Affeldt, Sr., Leland A.

House 1955-58 (District 66)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Polk

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/26/1899 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 5/8/1987 (uncertain)
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Fosston
Occupation (when first elected): Farmer/Service Station Operator/County Weed Inspector

EDUCATION

Business School; Postsecondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Polk County, Minnesota (Weed Inspector); 19?? to 19??
School Board/Administration: Minnesota (Assessor and School Board Director); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Five children: (2 sons); (3 daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Democrat Party.

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1957-58.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

60th Legislative Session (1957-1958)

  Session Details
Body: House
District: 66
Elected: 11/6/1956
Residence: Fosston
Term of Office: 1/8/1957 to 1/5/1959
Counties Represented: Polk
Occupation: Farmer/Service Station Operator/County Weed Inspector
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Claims
  • Forestry
  • Game and Fish
  • Highways
  • Visit Red River Valley Winter Shows Special
  • Welfare

59th Legislative Session (1955-1956)

  Session Details
Body: House
District: 66
Elected: 11/2/1954
Residence: Fosston
Term of Office: 1/4/1955 to 1/7/1957
Counties Represented: Polk
Occupation: Farmer/Service Station Operator/County Weed Inspector
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Agriculture
  • Commercial Transportation
  • Game and Fish
  • Health
  • Highways
  • State and County Fairs
No other information has been entered for this legislator.