Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Adams, Frank E.

Senate 1963-66 (District 41)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1914 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death: 12/23/2004
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Hennepin County Veterans' Service Officer

EDUCATION

Hopkins High School; Secondary; Graduate, 1933
University of Minnesota; B.S.; Education

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: American Revolution Bicentennial Committee (Minnesota Director); 19?? to 197?
Municipal Board/Commission: Minneapolis, Minnesota (City Library Board); 19?? to 19??
State Governor Staff: Minnesota Governor Rudy Perpich's Office (Special Assistant); 19?? to 19??
Military: United States Navy (World War II, Asian-Pacific Theatre, Naval Officer); 1943 to 1946
School Board/Administration: Minneapolis, Minnesota (School Board); 1953 to 1962 [Elected]
School Board/Administration: Minneapolis, Minnesota (School Board); 1967 to 1973 [Elected]
State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Vocational Technical Education; 1983 to 1992 [Appointed]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Helen Pauly Adams (married around 1940)
Children: No children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His funeral was held at the Cremation Society of Minnesota's Chapel in Brooklyn Park, Minnesota.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

64th Legislative Session (1965-1966) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 41
Elected: 11/6/1962
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1963 to 1/2/1967
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Hennepin County Veterans' Service Officer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Military Affairs and Civil Defense
  • Public Welfare
  • Transportation and Communications

63rd Legislative Session (1963-1964)

  Session Details
Body: Senate
District: 41
Elected: 11/6/1962
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/8/1963 to 1/2/1967
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Hennepin County Veterans' Service Officer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Civil Administration
  • Military Affairs and Civil Defense
  • Public Welfare
  • Transportation and Communications