Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Gaither, David C.

Senate 2003-2005 (District 43)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/4/1957
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Plymouth
Occupation (when first elected): Business Owner and Principal, Executive Search and Consulting Firm

EDUCATION

Wayzata High School; Secondary;
University of Minnesota; Attended College; Economics

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Governor Staff: Minnesota Governor Tim Pawlenty's Office (Chief of Staff); 09/15/2005 to 12/2006

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Susan
Children: Three children: Ben (son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: education, transportation, natural resources, business, taxation.

He ran unsuccessfully as the Republican party endorsed candidate for Minnesota Senate District 44 in the 2012 election.

Total Days Served: 983

SESSIONS SERVED

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/5/2002
Residence: Plymouth
Term of Office: 1/7/2003 to 9/15/2005 (unfinished term)
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Business Owner and Principal, Executive Search and Consulting Firm
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Commerce
  • Commerce: Liquor
  • Finance: K-12 Education Budget Division
  • Jobs, Energy and Community Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Economic Development and Tourism
  • Jobs, Energy and Community Development: Telecommunications and Technology
Reason for unfinished term: Resigned
Session Notes: He resigned September 15, 2005 to become Governor Tim Pawlenty's third Chief of Staff.

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate
District: 43
Elected: 11/5/2002
Residence: Plymouth
Term of Office: 1/7/2003 to 9/15/2005 (unfinished term)
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Business Owner and Principal, Executive Search and Consulting Firm
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004
  • Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004: Liquor
  • Commerce and Utilities-2003/Commerce-2004: Telecommunications and Technology
  • Finance: Early Childhood-Grade 12 Education Budget Division-2003/K-12 Education Budget Division-2004
  • Jobs, Housing and Community Development-2003/Jobs, Energy and Community Development-2004 [He was a member in 2004 only.]
Leadership Position: Assistant Minority Leader
Reason for unfinished term: Resigned
Session Notes: He resigned September 15, 2005 to become Governor Tim Pawlenty's third Chief of Staff.
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.