Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Suss, Ted L.

House 1975-78 (District 36B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Carver, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/6/1949
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Prior Lake
Occupation (when first elected): Legislator

EDUCATION

New Prague High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; Attended College; Philosophy and Political Science
University of Maryland; Attended College;
Normandale Community College; Junior College/Community College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota State Academies for the Deaf and Blind Schools in Faribault; 19?? to 199?
Military: United States Marine Corps (Vietnam Conflict); 19?? to 19??
State Board/Commission/Council: Minnesota State Board of Education (Executive Director); 198? to 19??
School Board/Administration: Wabasso, Minnesota (Public Schools Superintendant); 1999 to 2012

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Lois
Children: Three children: T. Bond, and Kevin (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor Party endorsed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1978 election. His opponent, Tom Rees, defeated him by 22 votes so an automatic recount occurred. The recount confirmed that Tom Rees had won.

He ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor party endorsed candidate for Minnesota Senate District 16 in the 2012 election.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 36B
Elected: 11/2/1976
Residence: New Prague
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Carver, Scott
Occupation: Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • Education
  • Financial Institutions and Insurance
Ran in next election? Yes. Defeated in general election

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 36B
Elected: 11/5/1974
Residence: Prior Lake
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Carver, Scott
Occupation: Legislator
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • Financial Institutions and Insurance
  • Judiciary
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.