Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Patton, John M.

Senate 1973-76 (District 30)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Faribault, Freeborn, Martin, Steele, Waseca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/22/1928
Birth Place: Huron, South Dakota
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Protestant
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Blue Earth
Occupation (when first elected): Mortician

EDUCATION

University of Minnesota; Attended College; Mortuary Science
Washington University; B.S.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Mayor: Blue Earth, Minnesota (City Mayor); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Carol
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

69th Legislative Session (1975-1976) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 30
Elected: 11/7/1972
Residence: Blue Earth
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Faribault, Freeborn, Martin, Steele, Waseca
Occupation: Mortician
Party: Nonpartisan Election-Independent Republican Caucus
Committees:
  • Education
  • Education: Assessment and Accountability
  • Education: Special Education in State Institutions
  • Local Government

68th Legislative Session (1973-1974)

  Session Details
Body: Senate
District: 30
Elected: 11/7/1972
Residence: Blue Earth
Term of Office: 1/2/1973 to 1/3/1977
Counties Represented: Faribault, Freeborn, Martin, Steele, Waseca
Occupation: Mortician
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Education
  • Education: Junior College Faculty Reduction
  • Local Government
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.