Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Frederickson, Dennis R.

Senate 1981-82 (District 28); Senate 1983-2002 (District 23); Senate 2003-2010 (District 21)

Party when first elected:  Independent Republican

Counties Served:  Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Lyon, McLeod, Murray, Nicollet, Redwood, Renville, Sibley, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/27/1939
Birth Place: Morgan, Minnesota
Birth County: Redwood
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Lutheran, Presbyterian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Morgan
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Morgan High School; Secondary; Graduate
University of Minnesota; B.S.; Agricultural Economics, 1961

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy and Air Naval Reserve (Vietnam, Artic Circle, Thule Air Force Base, Greenland, Pilot, 5 years active duty); 19?? to 19??
County Board/Commissioner: Redwood County, Minnesota (County Commissioner; Chair, 2 years); 1972 to 1980
State Agency: Minnesota Department of Natural Resources (Regional Director, Southern Region); 02/2011 to 20??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Marjorie "Marj" (married in 1961)
Children: Three children: Kari, Karl, and Disa
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: local government, environment, natural resources, finance, agriculture.

He grew up on a farm near Morgan, Minnesota.

He was a member of the First Presbyterian Church. (Minnesota Legislative Manual, 1981-82)

Religion provided by the Minnesota Legislative Manual, 1981-82, and Politics in Minnesota the Directory, 2005-2006.

Total Days Served: 10955

SESSIONS SERVED

86th Legislative Session (2009-2010) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/7/2006
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Brown, Lyon, Redwood, Watonwan
Occupation: Retired Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Forestry
  • Finance
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Clean Water Legacy
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Energy Subdivision
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Natural Resources
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Parks and Trails Legacy
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
Leadership Position: President Pro Tempore
Leadership Notes: He was selected to be President Pro Tempore even though his party was not in the majority.

85th Legislative Session (2007-2008)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/7/2006
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/3/2007 to 1/3/2011
Counties Represented: Brown, Lyon, Redwood, Watonwan
Occupation: Retired Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Forestry
  • Finance
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Energy Subdivision
  • Finance: Environment, Energy and Natural Resources Budget Division: Natural Resources
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Permanent and Joint Rules
Leadership Position: President Pro Tempore
Leadership Notes: He was selected to be President Pro Tempore even though his party was not in the majority.

84th Legislative Session (2005-2006) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/5/2002
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Brown, Lyon, Redwood, Watonwan
Occupation: Retired Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2005 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Game and Fish
  • Finance
  • Finance: Environment, Agriculture and Economic Development Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Audit (Chair)

83rd Legislative Session (2003-2004)

  Session Details
Body: Senate
District: 21
Elected: 11/5/2002
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/7/2003 to 1/2/2007
Counties Represented: Brown, Lyon, Redwood, Watonwan
Occupation: Retired Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2003 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Game and Fish
  • Finance
  • Finance: Environment, Agriculture and Economic Development Budget Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Audit (Chair)

82nd Legislative Session (2001-2002)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/7/2000
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/3/2001 to 1/6/2003
Counties Represented: Blue Earth, Brown, McLeod, Nicollet, Redwood, Sibley
Occupation: Retired Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:     2001 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environmental Protection
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: Environment and Agriculture Budget Division
  • Jobs, Housing and Community Development
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Audit (Chair)
  • Rules and Administration: Bill Referral
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • Telecommunications, Energy and Utilities

81st Legislative Session (1999-2000) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/5/1996
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Blue Earth, Brown, McLeod, Nicollet, Redwood, Sibley
Occupation: Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Election Laws
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources/Agriculture and Rural Development/State Government Finance: Environment and Agriculture Budget Division
  • Governmental Operations and Veterans/Election Laws/State Gov't. Finance Comm.: Governmental Operations Budget Division
  • Jobs, Energy and Community Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Electric Energy Deregulation
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Bill Referral
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Audit (Chair)
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • State Government Finance

80th Legislative Session (1997-1998)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/5/1996
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/7/1997 to 1/2/2001
Counties Represented: Blue Earth, Brown, McLeod, Nicollet, Redwood, Sibley
Occupation: Farmer
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Election Laws
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources/Agriculture and Rural Development/State Government Finance: Environment and Agriculture Budget Division
  • Governmental Operations and Veterans/Election Laws/State Gov't. Finance Comm.: Governmental Operations Budget Division
  • Jobs, Energy and Community Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Electric Energy Deregulation
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Bill Referral
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
  • State Government Finance
Leadership Position: Floor Leader
Leadership Position: Assistant Minority Leader

79th Legislative Session (1995-1996) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/3/1992
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Blue Earth, Brown, McLeod, Nicollet, Redwood, Sibley
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environment and Natural Resources Finance Division
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: Capital Budget
  • Finance: Finance State Government Division
  • Jobs, Energy and Community Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Economic Development and Housing
  • Jobs, Energy and Community Development: Energy and Public Utilities
  • Jobs, Energy and Community Development: Jobs, Energy and Community Development Finance Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Bill Referral
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
Leadership Position: Floor Leader
Leadership Position: Assistant Minority Leader

78th Legislative Session (1993-1994)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/3/1992
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/5/1993 to 1/6/1997
Counties Represented: Blue Earth, Brown, McLeod, Nicollet, Redwood, Sibley
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Environment and Natural Resources Finance Division
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: Finance State Government Division
  • Jobs, Energy and Community Development
  • Jobs, Energy and Community Development: Economic Development and Housing
  • Jobs, Energy and Community Development: Energy and Public Utilities
  • Jobs, Energy and Community Development: Jobs, Energy and Community Development Finance Division
  • Rules and Administration
  • Rules and Administration: Bill Referral
  • Rules and Administration: Ethical Conduct
  • Rules and Administration: Senate Budget
Leadership Position: Floor Leader
Leadership Position: Assistant Minority Leader

77th Legislative Session (1991-1992)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/6/1990
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/8/1991 to 1/4/1993
Counties Represented: Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Nicollet, Redwood, Renville
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Agriculture and Rural Development: Agriculture Resources
  • Agriculture and Rural Development: Joint Agriculture and Rural Development/Environment and Natural Resources Ad Hoc
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: Economic and State Affairs Division
  • Finance: Environment and Natural Resources Division
  • Gaming Regulation
  • Governmental Operations

76th Legislative Session (1989-1990) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/4/1986
Residence: New Ulm
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Nicollet, Redwood, Renville
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Rural Development
  • Agriculture and Rural Development: Rural Development
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: State Departments Division
  • Governmental Operations

75th Legislative Session (1987-1988)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/4/1986
Residence: Morgan
Term of Office: 1/6/1987 to 1/7/1991
Counties Represented: Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Nicollet, Redwood, Renville
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Agriculture: Agriculture Products/Processing
  • Environment and Natural Resources
  • Environment and Natural Resources: Fish and Wildlife
  • Finance
  • Finance: State Departments Division
  • General Legislation and Public Gaming
  • Governmental Operations

74th Legislative Session (1985-1986) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/2/1982
Residence: Morgan
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Nicollet, Redwood, Renville
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Environmental Protection
  • Agriculture and Natural Resources: Public Lands and Waters
  • Elections and Ethics
  • Finance
  • Finance: State Departments
  • Governmental Operations

73rd Legislative Session (1983-1984)

  Session Details
Body: Senate
District: 23
Elected: 11/2/1982
Residence: Morgan
Term of Office: 1/4/1983 to 1/5/1987
Counties Represented: Blue Earth, Brown, Cottonwood, Le Sueur, Nicollet, Redwood, Renville
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Environmental Protection
  • Agriculture and Natural Resources: Public Land and Water Resources
  • Elections and Ethics
  • Finance
  • Finance: State Departments
  • Governmental Operations

72nd Legislative Session (1981-1982)

  Session Details
Body: Senate
District: 28
Elected: 11/4/1980
Residence: Morgan
Term of Office: 1/6/1981 to 1/3/1983
Counties Represented: Brown, Cottonwood, Murray, Nicollet, Redwood
Occupation: Farmer
Party: Independent Republican
Committees:
  • Agriculture and Natural Resources
  • Agriculture and Natural Resources: Agriculture
  • Agriculture and Natural Resources: Public Land and Water Resources
  • Governmental Operations
  • Local Government and Urban Affairs
  • Public Employees and Pensions

District Files

District File - 2002 District 23
District File - 2003 District 21
District File - 2004 District 21
District File - 2005 District 21
District File - 2006 District 21
District File - 2007 District 21
District File - 2008 District 21
District File - 2009 District 21
These files are available in the Legislative Reference Library.

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.