Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Birnstihl, Orville E. "Orv, O.E."

House 1975-78 (District 24B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Le Sueur, Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/27/1917
Birth Place: Pillager, Minnesota
Birth County: Cass
Birth Country:
Date of Death: 5/20/2015
Gender: Male
Religion: Lutheran
Reported Minority: None Reported
Other Names: Orv, O.E.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Farmer/Cattle Breeder

EDUCATION

Secondary;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Army; 1945 to 1949

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Alice Cornell (married on August 12, 1939)
Children: One child: Dan
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His margin of victory over Roger Culhane in the 1978 Democratic-Farmer-Labor Party primary election was so small that a recount occurred. Although he was determined to be the primary election winner, he ran unsuccessfully as the Democratic-Farmer-Labor Party endorsed candidate for the Minnesota House of Representatives in the 1978 election.

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 24B
Elected: 11/2/1976
Residence: Faribault
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Le Sueur, Rice
Occupation: Farmer and Cattle Breeder/Former Owner, Bus Companies and Franchise Auto Dealer
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Agriculture
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Transportation
Ran in next election? Yes. Defeated in general election

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 24B
Elected: 11/5/1974
Residence: Faribault
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Le Sueur, Rice
Occupation: Farmer/Cattle Breeder
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Education
  • General Legislation and Veterans Affairs
  • Transportation
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.