Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Arlandson, John R.

House 1975-78 (District 41A)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/30/1944
Birth Place: Minneapolis, Minnesota
Birth County: Hennepin
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Golden Valley
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

De La Salle High School; Secondary; Graduate, 1962
University of Minnesota; B.A.;
University of Minnesota, Law School; J.D.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Executive Branch: Volunteers in Service to America (VISTA), Duluth, Minnesota; 19?? to 19??
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Legislative Assistant to United States Senator Walter Mondale); 19?? to 19??
State Attorney General Staff: Minnesota Office of the Attorney General (Special Assistant Attorney General); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Sherry
Children: Two children: Mary and Daniel
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Religion provided by the Catholic Bulletin, 3/21/1975.

Total Days Served: 1457

SESSIONS SERVED

70th Legislative Session (1977-1978)

  Session Details
Body: House
District: 41A
Elected: 11/2/1976
Residence: Golden Valley
Term of Office: 1/4/1977 to 1/2/1979
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations: Semi-State Division
  • Appropriations: State Departments Division
  • Commerce and Economic Development
  • Criminal Justice

69th Legislative Session (1975-1976)

  Session Details
Body: House
District: 41A
Elected: 11/5/1974
Residence: Golden Valley
Term of Office: 1/7/1975 to 1/3/1977
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Committees:
  • Appropriations
  • Appropriations: State Departments Division
  • Commerce and Economic Development
  • Judiciary
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.