Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Fateh, Omar

Senate 2021-2022 (District 62); Senate 2023-Present (District 62)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/19/1990 (uncertain)
Birth Place: , Washington D.C.
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Muslim
Reported Minority: Somali-American
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): None listed

EDUCATION

George Mason University;
George Mason University; M.P.A.; Public Administration

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Board/Commission/Council: Minnesota Council of Minnesotans of African Heritage; [Dates Unknown]
State Agency: Minnesota Department of Transportation (Project Coordinator); [Dates Unknown]
State Agency: Minnesota Department of Revenue (Property Tax Division employee); [Dates Unknown]
County Board/Commissioner: Hennepin County, Minnesota (2040 Comprehensive Plan Policy Advisory Committee, Vice-Chair); [Dates Unknown]
Municipal Government: Minneapolis, Minnesota (Community Specialist); [Dates Unknown]

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Kaltum Mohamed
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special Legislative Concerns: Health care for all, MN Green New Deal, progressive taxation, transportation justice, high quality education for all.

He is a first generation American. His parents emigrated from Somalia. (2020 campaign website)

He is the first Somali American and the first Muslim to serve in the Minnesota Senate.

He was an unsuccessful candidate for District 62A of the Minnesota House of Representatives in 2018.

His religion was reported on the Senate floor, January 7, 2021.

Total Days Served: 758

SESSIONS SERVED

93rd Legislative Session (2023-2024)

  Session Details
Body: Senate
District: 62
Elected: 11/8/2022
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/3/2023 to 1/6/2025
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Business and systems analyst
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Higher Education (Chair)
  • Human Services
  • State and Local Government and Veterans

92nd Legislative Session (2021-2022)

  Session Details
Body: Senate
District: 62
Elected: 11/3/2020
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/5/2021 to 1/2/2023
Counties Represented: Hennepin
Occupation: None listed
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2021 1st Sp.S. - Chief Author    2021 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Human Services Licensing Policy
  • Human Services Reform Finance and Policy
  • State Government Finance and Policy and Elections
  • Technology and Reform Policy
No other information has been entered for this legislator.
The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator