Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Berg, Kaela

House 2021-2022 (District 56B); House 2023-Present (District 55B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Dakota

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 9/15/1973
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Burnsville
Occupation (when first elected): Flight attendant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children: Two children (sons)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 764

SESSIONS SERVED

93rd Legislative Session (2023-2024)

  Session Details
Body: House
District: 55B
Elected: 11/8/2022
Residence: Burnsville
Term of Office: 1/3/2023 to 1/6/2025
Counties Represented: Dakota
Occupation: Flight attendant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Policy Minutes
  • Labor and Industry Finance and Policy Minutes
  • State and Local Government Finance and Policy Minutes
Leadership Position: Assistant Majority Leader

92nd Legislative Session (2021-2022)

  Session Details
Body: House
District: 56B
Elected: 11/3/2020
Residence: Burnsville
Term of Office: 1/5/2021 to 1/2/2023
Counties Represented: Dakota
Occupation: Flight attendant
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2021 1st Sp.S. - Chief Author    2021 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Capital Investment Minutes
  • Education Policy Minutes
  • Labor, Industry, Veterans and Military Affairs Finance and Policy Minutes
  • State Government Finance and Elections: Local Government Division Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2021 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator