Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Feist, Sandra

House 2021-2022 (District 41B); House 2023-Present (District 39B)

Party when first elected:  Democratic-Farmer-Labor

Counties Served:  Anoka, Hennepin, Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/14/????
Birth Place: , Wisconsin
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Female
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): New Brighton
Occupation (when first elected): Immigration Attorney

EDUCATION

University of Wisconsin; B.A.; History and political science
William Mitchell College of Law; J.D.; 2007

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ben
Children: Two children: Brennan and Harper
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Special legislative concerns: immigration, education

Total Days Served: 757

SESSIONS SERVED

93rd Legislative Session (2023-2024)

  Session Details
Body: House
District: 39B
Elected: 11/8/2022
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/3/2023 to 1/6/2025
Counties Represented: Anoka, Hennepin, Ramsey
Occupation: Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Economic Development Finance and Policy Minutes
  • Education Policy Minutes
  • Judiciary Finance and Civil Law Minutes
  • Public Safety Finance and Policy Minutes

92nd Legislative Session (2021-2022)

  Session Details
Body: House
District: 41B
Elected: 11/3/2020
Residence: New Brighton
Term of Office: 1/5/2021 to 1/2/2023
Counties Represented: Anoka, Hennepin, Ramsey
Occupation: Immigration Attorney
Party: Democratic-Farmer-Labor
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Education Finance Minutes
  • Education Policy Minutes
  • Judiciary Finance and Civil Law Minutes
  • Public Safety and Criminal Justice Reform Finance and Policy Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2021 House Interview



The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator