Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Igo, Spencer

House 2021-2022 (District 5B); House 2023-Present (District 7A)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Aitkin, Cass, Itasca, St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/26/1996
Birth Place: ,
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion: Catholic
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Grand Rapids
Occupation (when first elected): None listed

EDUCATION

Grand Rapids High School; Secondary; 2014
University of North Dakota; B.S.; Public Administration

OTHER GOVERNMENT SERVICE

U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States House of Representatives (District Office staff to U.S. Rep. Pete Stauber); 12/2018 to ?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was Field Director for Congressman Jason Lewis.

He grew up in Grand Rapids, Minnesota.

He is a member of St. Joseph's Catholic Church in Grand Rapids, Minnesota. (Grand Rapids Herald Review, June 6, 2020)

Total Days Served: 1151

SESSIONS SERVED

93rd Legislative Session (2023-2024)

  Session Details
Body: House
District: 07A
Elected: 11/8/2022
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/3/2023 to 1/13/2025
Counties Represented: Aitkin, Itasca, St. Louis
Occupation: Legislator, consultant
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Committees:
  • Climate and Energy Finance and Policy Minutes
  • Economic Development Finance and Policy Minutes
  • Sustainable Infrastructure Policy Minutes
Leadership Position: Assistant Minority Leader

92nd Legislative Session (2021-2022)

  Session Details
Body: House
District: 05B
Elected: 11/3/2020
Residence: Grand Rapids
Term of Office: 1/5/2021 to 1/2/2023
Counties Represented: Cass, Itasca
Occupation: None listed
Party: Republican
Bills Authored: Chief Author     Author
Special Session Bills Authored:  2021 1st Sp.S. - Chief Author    2021 1st Sp.S. - Author
Committees:
  • Environment and Natural Resources Finance and Policy Minutes
  • Redistricting Minutes
Session Interviews
Session Interview (Video) 2021 House Interview


These files are available in the Legislative Reference Library.

The Minnesota Legislative Reference Library has collected newspaper articles on legislators since 1973. They are available in the Library.

Contact this legislator