Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Tighe, Richard Lodge

House 1935-38 (District 36)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 1/13/1901 (uncertain)
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death: 4/30/1938 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Wayzata
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

University of Minnesota; A.B.;
University of Minnesota, Law School; LL.B.;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Four children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:
Ambrose Tighe  - Father

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1902. Williams, Frederick Wells; A History of the Class of Seventy-Nine, Yale College, 1906, p. 441 lists 1901.

He died in Hennepin County, Minnesota.

Total Days Served: 1209

SESSIONS SERVED

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/3/1936
Residence: Wayzata
Term of Office: 1/5/1937 to 4/30/1938 (unfinished term)
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Civil Administration
  • Crime Prevention (Chair)
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • Municipal Affairs
  • Public Domain
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He died while in office.

49th Legislative Session (1935-1936)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/6/1934
Residence: Wayzata
Term of Office: 1/8/1935 to 1/4/1937
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Appropriations
  • Civil Administration
  • Game and Fish
  • Judiciary
  • Municipal Affairs
  • Taxes and Tax Laws
  • Towns and Counties
  • Workmens Compensation
No other information has been entered for this legislator.