Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Thundale, Ole N.

House 1905-08 (District 5)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Fillmore

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865
Birth Place: Voss
Birth County:
Birth Country: Norway
Date of Death: ??/??/1913
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Harmony
Occupation (when first elected): Merchant/Vice-Presidet, Harmony State Bank/Director, First National Bank of Preston

EDUCATION

High School, Norway; Secondary;
Postsecondary; United States Schools

OTHER GOVERNMENT SERVICE

School Board/Administration: Harmony, Minnesota (Board of Education, Member); 1??? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1885.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/6/1906
Residence: Harmony
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Merchant/Vice-Presidet, Harmony State Bank/Director, First National Bank of Preston
Party: Republican
Committees:
  • Banks and Banking
  • Immigration
  • Insurance
  • Manufactures (Chair)
  • Soldiers Home
  • Towns and Counties

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 05
Elected: 11/8/1904
Residence: Harmony
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Fillmore
Occupation: Merchant/Vice-Presidet, Harmony State Bank/Director, First National Bank of Preston
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Banks
  • Commerce
  • Insurance
  • Prison Labor
No other information has been entered for this legislator.