Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Thompson, John "Jno."

House 1878 (District 18); House 1881-82 (District 18)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1829
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Scotland
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Jno.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

22nd Legislative Session (1881-1882)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/2/1880
Residence: Faribault
Term of Office: 1/4/1881 to 1/1/1883
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Insurance Companies
  • Joint Taxes and Tax Laws

20th Legislative Session (1878)

  Session Details
Body: House
District: 18
Elected: 11/6/1877
Residence: Faribault
Term of Office: 1/8/1878 to 1/6/1879
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Enrollment
No other information has been entered for this legislator.