Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Thompson, George W. "Geo."

House 1905-08 (District 28)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Rice

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1863
Birth Place: Minnesota
Birth County: Rice
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1951
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Geo.
City of Residence (when first elected): Faribault
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Northfield High School; Secondary;
Carleton College; Attended College;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 28
Elected: 11/6/1906
Residence: Faribault
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Enrollment
  • Express, Telegraph and Electric Railways
  • Grain and Warehouse
  • Illuminating Oils (Chair)
  • School for Defectives
  • State Fair and Agricultural Societies

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 28
Elected: 11/8/1904
Residence: Faribault
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Rice
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Binding Twine
  • Grain and Warehouse
  • Illuminating Oils
  • Logs and Lumber
  • School for Defectives
No other information has been entered for this legislator.