Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Taylor, Oscar

Senate 1859-60 (District 22); House 1865 (District 3)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1832
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1905
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Cloud
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Minnesota Mounted Rangers (United States Civl War/War of the Rebellion, Captain); 186? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single (when first elected); Married (listed in 1865)
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Minnesota Legislative Manual, 1860 lists his birth state as New Hampshire. The Minnesota Legislative Manual, 1865 lists New York.

He came to Minnesota in 1857.

Total Days Served: 762

SESSIONS SERVED

7th Legislative Session (1865)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 11/8/1864
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 1/3/1865 to 1/1/1866
Counties Represented: Aitkin, Andy Johnson (defunct), Becker, Breckenridge (defunct), Buchanan (defunct), Carlton, Cass, Crow Wing, Douglas, Itasca, Lake, Morrison, Otter Tail, Pembina (defunct), Polk, St. Louis, Stearns, Todd, Wadena
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Judiciary
  • Rules and Joint Rules
  • Ways and Means

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: Senate
District: 22
Elected: 10/11/1859
Residence: Saint Cloud
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Cass, Douglas, Pembina (defunct), Todd
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.