Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Taylor, John

House 1874 (District 19); House 1903-04 (District 27)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Le Sueur

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Le Sueur
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Cavalry Regiment (Under Major Reed, 20 days); 1??? to 1???
Municipal Government: Le Sueur, Minnesota (Held Various Town Offices); 1??? to 1???
School Board/Administration: Le Sueur, Minnesota (Held Various School Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 1092

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 27
Elected: 11/4/1902
Residence: Le Sueur
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Real Estate Business
Party: Democratic
Committees:
  • Commerce
  • Immigration
  • State Training School

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 19
Elected: 11/4/1873
Residence: Le Sueur
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Le Sueur
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Joint Printing
  • Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.