Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Tattersall, William K. "W.K."

House 1857-58 (District 8); House 1861 (District 12)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1814 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1893
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: W.K.
City of Residence (when first elected): High Forest
Occupation (when first elected): Hotel Builder and Landlord, High Forest

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: High Forest, Minnesota (a number of years); 18?? to 18??
Municipal Council/Aldermen: High Forest, Minnesota (Village Council, President); 18?? to 18??
Military: Company H, 6th Regiment, Minnesota Volunteer Infantry (United States Civil War and Sioux Indian War, Captain); 1862 to 186?
State Legislative Staff: Minnesota Senate (Assistant Sergeant at Arms); 1869 to 1870

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1815?. History of Olmsted County by Joseph A. Leonard lists 1814.

He came to New York City, New York when he was one and a half years old with his parents. He moved to High Forest Village, Minnesota in 1856.

He died in High Forest, Minnesota.

Total Days Served: 1099

SESSIONS SERVED

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/6/1860
Residence: High Forest
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Hotel Keeper
Party: Not Available
Committees:
  • Military Affairs (Chair)
  • State Library

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 08
Elected: 10/13/1857
Residence: High Forest
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Hotel Builder and Landlord, High Forest
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
No other information has been entered for this legislator.