Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Swanson, Sievren

House 1903-06 (District 52)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Aitkin, Carlton, Cass, Itasca

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1865
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death: ??/??/1935
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Moose Lake
Occupation (when first elected): Mercantile Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: Moose Lake, Minnesota; 1??? to 1???
Municipal Government: Moose Lake, Minnesota (Village Treasurer); 1??? to 1???
School Board/Administration: Moose Lake, Minnesota (School Clerk); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1872.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/8/1904
Residence: Moose Lake
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Aitkin, Carlton, Cass, Itasca
Occupation: Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Claims
  • Commerce
  • Logs and Lumber
  • Roads, Bridges and Navigable Streams
  • Towns and Counties

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 52
Elected: 11/4/1902
Residence: Moose Lake
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Aitkin, Carlton, Cass, Itasca
Occupation: Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Binding Twine
  • Drainage
  • Prison Labor
  • Public Parks
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.