Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Starkey, James

House 1857-58 (District 2)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1818
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: England
Date of Death: ??/??/1892
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Captain, St. Paul Light Cavalry

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: St. Paul Light Cavalry, Minnesota Volunteer Miltia Company (Sunrise Expedition against the Chippewa Indians, Captain); 1857 to 18??
School Board/Administration: St. Paul, Minnesota (Board of Education); 1857 to 1858
Military: (United States Civil War, Captain); 186? to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to America in 1849 and settled in St. Paul, Minnesota in 1850.

He was listed as a Democratic party candidate in the 1857 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 382)

"At the first city (St. Paul) election he was the unsuccessful Democratic candidate for police justice. The next year he was defeated by Alexander Ramsey for the office of mayor. (Minnesota in Three Centuries, p. 62)

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 02
Elected: 10/13/1857
Residence: Saint Paul
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Captain, St. Paul Light Cavalry
Party: Democratic Party Notes: He was listed as a Democratic party candidate in the 1857 election. (A History of the City of St. Paul to 1875, 1983 edition, by J. Fletcher Williams, p. 382)
Committees:
  • Banks (Chair)
  • Ways and Means
Leadership Position: Speaker Pro Tempore
Leadership Notes: He was elected as Speaker Pro Tem on December 2, 1857 during the House's temporary organization before the members were officially sworn in on December 3, 1857.
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
James Starkey of St. Paul, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database