Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Stanton, John

House 1872 (District 17); House 1874 (District 17)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1831 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Stanton
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

16th Legislative Session (1874)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/4/1873
Residence: Stanton
Term of Office: 1/6/1874 to 1/4/1875
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Agriculture and Manufactures (Chair)
  • Rules and Joint Rules

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 11/7/1871
Residence: Stanton
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Federal Relations
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.