Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Smith, T. Dwight "T.D."

Republican Constitutional Convention 1857 (District 11); House 1861 (District 6)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1816 (uncertain)
Birth Place: Vermont
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: T.D.
City of Residence (when first elected): Chaska
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Territorial Republican Constitutional Convention: 11th Council District, Minnesota Territory; 07/13/1857 to 08/29/1857

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

His party affiliation when elected was taken from the fact that he served on the Republican Constitutional Convention.

He came to Minnesota in 1855.

Total Days Served: 364

SESSIONS SERVED

3rd Legislative Session (1861)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 11/6/1860
Residence: Chaska
Term of Office: 1/8/1861 to 1/6/1862
Counties Represented: Carver, Kandiyohi, McLeod, Meeker, Monongalia (defunct), Wright
Occupation: Attorney
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was taken from the fact that he served on the Republican Constitutional Convention.
Committees:
  • Incorporations (Chair)
  • Judiciary
  • Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.