Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Shoemaker, John F. "J.F."

House 1887-90 (District 7)

Party when first elected:  Independent-No Party Affiliation

Counties Served:  Pipestone, Rock

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1838
Birth Place: New York
Birth County: Chemung
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.F.
City of Residence (when first elected): Luverne
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

County Government: Rock County, Minnesota (Treasurer, first one, 6 years); 18?? to 18??
Military: 7th Iowa Cavalry (Northwestern Frontier, Fought Indians, Corporal, Commissioned 2nd Lieutenant, Commissioned 1st Lieutenant; Adjutant, Fort Randall, Dakota Territory; Post Quartermaster and Commissary, Fort Ponka, Dakota Territory); 1863 to 06/22/1866
Municipal Government: Mound, Minnesota (Town Clerk); 1877 to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Rock County, Minnesota in 1866 or 1869.

The Minnesota Legislative Manual, 1889 lists him as a member of the Republican Party, but it also states that he ran as an Independent candidate in both the 1886 and the 1888 elections.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/6/1888
Residence: Luverne
Term of Office: 1/8/1889 to 1/5/1891
Counties Represented: Pipestone, Rock
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: The Minnesota Legislative Manual, 1889 lists him as a member of the Republican Party, but it also states that he ran as an Independent candidate in both the 1886 and the 1888 elections.
Committees:
  • Enrollment (Chair)
  • Legislative Expenses
  • Railroads
  • Reapportionment Special

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: House
District: 07
Elected: 11/2/1886
Residence: Luverne
Term of Office: 1/4/1887 to 1/7/1889
Counties Represented: Pipestone, Rock
Occupation: Farmer
Party: Independent-No Party Affiliation Party Notes: The Minnesota Legislative Manual, 1889 lists him as a member of the Republican Party, but it also states that he ran as an Independent candidate in both the 1886 and the 1888 elections.
Committees:
  • Immigration
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.