Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Selb, John F.

House 1905-06 (District 35); House 1909-10 (District 35)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 12/12/1872
Birth Place: Saint Paul, Minnesota
Birth County: Ramsey
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Attorney

EDUCATION

St. Paul Public Schools; At Least Elementary School;
St. Paul District Schools; At Least Elementary School;
University of Minnesota; Attended Law School; Night Law Classes
St. Paul College of Law; Law Degree; Admitted to Practice

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: St. Paul, Minnesota (Chief Clerk to the Corporation Attorney); 1899 to 19?? [Appointed]
Judicial Administration: St. Paul, Minnesota (Deputy Clerk of the District Court); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

36th Legislative Session (1909-1910)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/3/1908
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/5/1909 to 1/2/1911
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Engaged in the Practice of Law
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Insurance
  • Judiciary
  • Legislative Expense
  • Municipal Legislation (Chair)
  • Taxes and Tax Laws

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 35
Elected: 11/8/1904
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Attorney
Party: Republican
Committees:
  • Elections
  • Hospitals for Insane
  • Judiciary
  • Judiciary: Commercial Law (Chair)
  • Judiciary: Pleading and Practice
  • Municipal Legislation (Chair)
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.