Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Schoenbeck, John P. "J.P., J.T."

Senate 1876-77 (District 34)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  Nicollet, Renville

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1825
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Sweden
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: J.P., J.T.
City of Residence (when first elected): Norseland
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Army, 1st Minnesota Regiment (United States Civil War, All 17 Battles of the Regiment including Bull Run and Gettysburg, Wounded at Antietam, Wounded Twice at Gettysburg); 04/29/1861 to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing and Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877 list his middle initial as P. The Minnesota Legislative Manuals, 1876 and 1877 list both P. and T.

He came to Minnesota in 1853.

He was wounded in the United States Civil War at the battle of Antietam and twice at the battle at Gettysburg.

He was "elected on the Democratic ticket." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 20.)

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

19th Legislative Session (1877)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/2/1875
Residence: Norseland
Term of Office: 1/4/1876 to 1/7/1878
Counties Represented: Nicollet, Renville
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: He was "elected on the Democratic ticket." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 20.)
Committees:
  • Agriculture
  • Indian Affairs
  • Insane Asylum
  • Public Lands
  • Tree Planting

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: Senate
District: 34
Elected: 11/2/1875
Residence: Norseland
Term of Office: 1/4/1876 to 1/7/1878
Counties Represented: Nicollet, Renville
Occupation: Farmer
Party: Democratic Party Notes: He was "elected on the Democratic ticket." (Biographical Sketches of the Officers of Minnesota and the 19th Minnesota State Legislature by C.L. Hall, 1877, p. 20.)
Committees:
  • Agriculture
  • Indian Affairs
  • Public Lands