Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Schnell, A. M.

House 1873 (District 36); House 1875 (District 36)

Party when first elected:  Democratic

Counties Served:  McLeod, Sibley

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1839
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Prussia
Date of Death: ??/??/1906
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Hutchinson
Occupation (when first elected): Merchant

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 11th Infantry (1st Lieutenant); 18?? to 18??
Military: 1st Cavalry (Private); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing, the Minnesota Legislative Manual, 1875 and The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873 list his last name as Schnell. The Minnesota Legislative Manual, 1873 lists both Schnell and Schell.

He moved to Sibley County, Minnesota in 1856, 1857, or 1858.

His party affiliation when first elected was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873, p. 37.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/3/1874
Residence: Hutchinson
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: McLeod, Sibley
Occupation: Merchant
Party: Not Available
Committees:
  • Public Lands
  • Soldiers Orphans

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 36
Elected: 11/5/1872
Residence: Hutchinson
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: McLeod, Sibley
Occupation: Merchant
Party: Democratic Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873, p. 37.
Committees:
  • Railroads
  • Soldiers Orphans