Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Scheffer, Albert

Senate 1887-90 (District 26)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Ramsey

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 3/27/1844
Birth Place: Rheinberg,
Birth County:
Birth Country: Prussia
Date of Death: 9/29/1905
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Saint Paul
Occupation (when first elected): Banker

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;
Academic Education; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: Wisconsin Volunteer Infantry (United States Civil War, Private, Promoted to 1st Lieutenant); 1863 to 1865
School Board/Administration: St. Paul, Minnesota (Board of Education); 1875 to 1878

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to the United States in 1849. He moved to Minnesota in 1860.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

26th Legislative Session (1889-1890) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/2/1886
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Banker
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Judiciary
  • Normal Schools (Chair)
  • Reapportionment Special
  • Soldiers Home

25th Legislative Session (1887-1888)

  Session Details
Body: Senate
District: 26
Elected: 11/2/1886
Residence: Saint Paul
Term of Office: 1/4/1887 to 1/5/1891
Counties Represented: Ramsey
Occupation: Banker
Party: Republican
Committees:
  • Grain and Warehouse
  • Insurance
  • Judiciary
  • Military Affairs (Chair)
  • Portion of Governors Message Relating to Mississippi River Special
  • Soldiers Home and Other Matters Pertaining to Ex-Soldiers and Sailors Special
  • Tree Culture and Fuel
No other information has been entered for this legislator.