Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Sarazin, Frank Lawrence

House 1951-52 (District 3)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Conservative Caucus

Counties Served:  Wabasha

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/9/1886
Birth Place: Wabasha, Minnesota
Birth County: Wabasha
Birth Country: United States
Date of Death: 5/21/1958
Gender: Male
Religion: Episcopalian
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Reads Landing
Occupation (when first elected): Retired

EDUCATION

Wabasha Public Schools; Elementary School; 8th Grade

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Laura Violet Cramer (married on November 5, 1907; she died on August 15, 1973)
Children: Twelve children: Frank Edward, LaVern Albert (died in action in Luzon, Philippines during World War II, 1945), Lester Melvin (died of a ruptured appendix while stationed at Fort Snelling, 1939), Ora Virgil, Ervin Richard, Norman Clarence, Bernard Ray, and Donald Elmor (sons); Berdella Mae, Betty Doll, Pearl V. (died in infancy, before he took office), and Leona Jennett (daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a Railroad Employee, 1902-1906, 1912. He was a Commercial Fisherman, 1907-1911. After 1912 he spent the next 30 years in Truck Farming and Commercial Fishing. In 1942 he responded to the urgent call of the railroads to help move the war materials.

Middle name, birth county, death year, death date, death place, marriage date, and family data provided by his granddaughter.

He died in St. Elizabeth’s Hospital, Reads Landing, Wabasha County, Minnesota. He was buried in Riverview Cemetery, Wabasha, Wabasha County, Minnesota.

He was raised Catholic and changed to Episcopal in the 1930s. Religion provided by his granddaughter.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 11/7/1950
Residence: Reads Landing
Term of Office: 1/2/1951 to 1/5/1953
Counties Represented: Wabasha
Occupation: Retired
Party: Nonpartisan Election-Conservative Caucus
Committees:
  • Crime Prevention
  • Game and Fish
  • General Legislation
  • Labor
  • Markets and Marketing
No other information has been entered for this legislator.