Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ryberg, Charles E.

House 1917-18 (District 32); House 1941-42 (District 32)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Hennepin

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 4/9/1870 (uncertain)
Birth Place: Chicago, Illinois
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 5/21/1948
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Minneapolis
Occupation (when first elected): Lawyer/Real Estate

EDUCATION

Carleton College, Academy, Northfield, Minnesota; Secondary;
Business College, Minneapolis; Postsecondary; Took a Course in 1889, 1890, and 1891
Carleton College, Northfield, Minnesota; B.A.;
Northwestern University, Law School; Studied Law; Admitted to the Practice of Law in Alaska, 1910; Admitted to the Minnesota Bar, 1915

OTHER GOVERNMENT SERVICE

State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Reading Clerk, 6 regular sessions and 2 special sessions); 19?? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married (married in 1911)
Children: Had children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1883?. The Minnesota Legislative Manual, 1917 lists 1870 (this appears to match his educational years).

He moved to Princeton, Illinois when he was six months old, with his parents. They moved to Webster County, Iowa in 1875. He moved to Minneapolis, Minnesota when he was 19 years old. He moved to Nome, Alaska in 1900. He moved to Chicago, Illinois in 1907 to study law. He returned to Alaska in 1910. He returned to Minneapolis, Minnesota in the fall of 1910.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

52nd Legislative Session (1941-1942)

  Session Details
Body: House
District: 32
Elected: 11/5/1940
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/7/1941 to 1/4/1943
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Cities of the First Class
  • Enrollment and Engrossment (Chair)
  • Judiciary
  • Telephones and Telegraphs
  • Veterans and Military Affairs

40th Legislative Session (1917-1918)

  Session Details
Body: House
District: 32
Elected: 11/7/1916
Residence: Minneapolis
Term of Office: 1/2/1917 to 1/6/1919
Counties Represented: Hennepin
Occupation: Lawyer/Real Estate
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Education
  • General Legislation
  • Judiciary
  • Labor and Labor Legislation
  • Soldiers Home (Chair)
  • State Normal Schools