Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ryan, Thomas J.

House 1949-52 (District 55)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Kanabec, Mille Lacs, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 10/3/1912
Birth Place:
Birth County:
Birth Country:
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Milaca
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

College of St. Thomas; College Graduate;
St. Paul College of Law; Law Degree;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: United States Navy (World War II); 194? to 19??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Three children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

57th Legislative Session (1951-1952)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/7/1950
Residence: Milaca
Term of Office: 1/2/1951 to 1/5/1953
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Claims
  • Employees Compensation
  • Engrossment and Enrollment
  • Highways
  • Reapportionment

56th Legislative Session (1949-1950)

  Session Details
Body: House
District: 55
Elected: 11/2/1948
Residence: Milaca
Term of Office: 1/4/1949 to 1/1/1951
Counties Represented: Kanabec, Mille Lacs, Sherburne
Occupation: Lawyer
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus
Committees:
  • Elections
  • Highways
  • Judiciary
  • Reapportionment
  • Towns and Counties
  • Veterans and Military Affairs
No other information has been entered for this legislator.