Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Rockwell, G. W.

House 1872-73 (District 39)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Big Stone, Grant, Pope, Stevens

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1841
Birth Place: New York
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1913 (uncertain)
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Westfield
Occupation (when first elected): Farmer/Carpenter's Trade

EDUCATION

Common Schools; At Least Elementary School;

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 2nd Regiment; 1861 to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

The Fifteenth Legislature of Minnesota: Biographical Sketches, St. Paul: Press Printing Company, 1873 lists his city of residence as Grove Lake. Toensing and the Minnesota Legislative Manuals, 1872 and 1873 list Westfield.

He moved to Wisconsin in 1855. He came to Fillmore County, Minnesota in 1860. He moved to Pope County, Minnesota in 1867.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

15th Legislative Session (1873)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/5/1872
Residence: Westfield
Term of Office: 1/7/1873 to 1/5/1874
Counties Represented: Big Stone, Grant, Pope, Stevens
Occupation: Farmer
Party: Republican Party Notes: His party affiliation was provided by The Fifteenth Legislature of Minnesota, 1873.
Committees:
  • Military Affairs (Chair)
  • Railroads

14th Legislative Session (1872)

  Session Details
Body: House
District: 39
Elected: 11/7/1871
Residence: Westfield
Term of Office: 1/2/1872 to 1/6/1873
Counties Represented: Big Stone, Grant, Pope, Stevens
Occupation: Farmer/Carpenter's Trade
Party: Not Available
Committees:
  • Joint Apportionment
  • Military Affairs
  • Public Accounts and Expenditures