Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Riley, Michael "Mike"

House 1931-32 (District 45); House 1941 (District 45)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Benton, Sherburne

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 7/10/1874 (uncertain)
Birth Place: Gilmantown Township, Minnesota
Birth County: Benton
Birth Country: United States
Date of Death: 9/15/1941
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Mike
City of Residence (when first elected): Foley
Occupation (when first elected): Cattle and Horse Business/Farming/Formerly in Hauling Logs

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Five children: (3 sons, 2 daughters)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1871; the Minnesota Legislative Manual, 1931 lists 1874; the Minnesota Legislative Manual, 1941 lists 1875.

He died in Benton County, Minnesota.

Total Days Served: 980

SESSIONS SERVED

52nd Legislative Session (1941-1942)

  Session Details
Body: House
District: 45
Elected: 11/5/1940
Residence: Foley
Term of Office: 1/7/1941 to 9/15/1941 (unfinished term)
Counties Represented: Benton, Sherburne
Occupation: Farmer/Buyer of Stock
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Agriculture
  • Civil Administration
  • Cooperatives
  • Labor
  • Temperance and Liquor Control
Reason for unfinished term: Death
Session Notes: He was from Gilmantown Township. He died while in office.

47th Legislative Session (1931-1932)

  Session Details
Body: House
District: 45
Elected: 11/4/1930
Residence: Foley
Term of Office: 1/6/1931 to 1/2/1933
Counties Represented: Benton, Sherburne
Occupation: Cattle and Horse Business/Farming/Formerly in Hauling Logs
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Dairy Products and Live Stock
  • Engrossment and Enrollment
  • Municipal Affairs
  • State and County Fairs
  • State Prison
  • Temperance
No other information has been entered for this legislator.