Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Rehfeld, Frederick

House 1857-60 (District 17)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Brown, Nicollet

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1824 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Saxony
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
Alternate Spelling of Last Name: Rhefeld
City of Residence (when first elected): New Ulm
Occupation (when first elected): Lumberman

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1856.

Total Days Served: 1133

SESSIONS SERVED

2nd Legislative Session (1859-1860)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 10/11/1859
Residence: New Ulm
Term of Office: 12/7/1859 to 1/7/1861
Counties Represented: Brown, Nicollet
Occupation: Lumberman
Party: Not Available
Committees:
  • Claims
  • Towns and Counties

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 17
Elected: 10/13/1857
Residence: New Ulm
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Brown, Nicollet
Occupation: Lumberman
Party: Not Available
Committees:
  • Indian Affairs (Chair)
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
Frederick Rehfeld of New Ulm, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database