Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Ranum, Roy Willard

Senate 1943-46 (District 54)

Party when first elected:  Nonpartisan Election

Counties Served:  Aitkin, Carlton

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 8/11/1898
Birth Place: Sparta, Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: 2/5/1990
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Cloquet
Occupation (when first elected): Paper Maker, Northwest Paper Company

EDUCATION

Faribault High School; Secondary; Graduate, 1918

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Cloquet, Minnesota (Firemen's Civil Service Commission, 1 year); 19?? to 19??
Municipal Board/Commission: Cloquet, Minnesota (Park Board, 5 years); 19?? to 19??
Municipal Mayor: Cloquet, Minnesota (City Mayor); 1939 to 1943 [Elected]
Municipal Mayor: Cloquet, Minnesota (City Mayor); 1952 to 1953

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children: Two children
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Republican Party.

He was of Norwegian descent.

He moved to Faribault in 1909, and to Cloquet in 1919.

He died in St. Louis County, Minnesota.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

54th Legislative Session (1945-1946) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 54
Elected: 11/3/1942
Residence: Cloquet
Term of Office: 1/5/1943 to 1/6/1947
Counties Represented: Aitkin, Carlton
Occupation: Paper Maker
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Crime and Crime Prevention
  • Dairy Products and Live Stock
  • Finance
  • Municipal Affairs
  • Public Domain
  • Public Institutions and Buildings
  • State Parks, Memorials and Monuments
  • Towns and Counties

53rd Legislative Session (1943-1944)

  Session Details
Body: Senate
District: 54
Elected: 11/3/1942
Residence: Cloquet
Term of Office: 1/5/1943 to 1/6/1947
Counties Represented: Aitkin, Carlton
Occupation: Paper Maker, Northwest Paper Company
Party: Nonpartisan Election
Committees:
  • Crime and Crime Prevention
  • Dairy Products and Live Stock
  • Municipal Affairs
  • Public Domain
  • Public Institutions and Buildings
  • State and County Fairs
  • Telephone and Telegraph
  • Towns and Counties
No other information has been entered for this legislator.