Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Peterson, Harold L.

House 1937-40 (District 25)

Party when first elected:  Nonpartisan Election-Liberal Caucus

Counties Served:  Kandiyohi

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/15/1910
Birth Place: Minnesota
Birth County: Kandiyohi
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Willmar
Occupation (when first elected): None Listed

EDUCATION

Willmar High School; Secondary; Graduate, 1927
Gustavus Adolphus College; College Graduate; 1931
Teaching certificate; High School

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was a member of the Farmer-Labor Party. He served as State Organizer of the Farmer-Labor Party from 1935-36. (Minnesota Legislative Manual, 1937) He became Secretary of the Farmer-Labor Association in 1937. (Minnesota Legislative Manual, 1939)

He was born on a farm.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

51st Legislative Session (1939-1940)

  Session Details
Body: House
District: 25
Elected: 11/8/1938
Residence: Willmar
Term of Office: 1/3/1939 to 1/6/1941
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He became Secretary of the Farmer-Labor Association in 1937. (Minnesota Legislative Manual, 1939)
Committees:
  • Appropriations
  • Education
  • Insurance
  • Markets and Marketing
  • Veterans Affairs

50th Legislative Session (1937-1938)

  Session Details
Body: House
District: 25
Elected: 11/3/1936
Residence: Willmar
Term of Office: 1/5/1937 to 1/2/1939
Counties Represented: Kandiyohi
Occupation: None Listed
Party: Nonpartisan Election-Liberal Caucus Party Notes: He served as State Organizer of the Farmer-Labor Party from 1935-36. (Minnesota Legislative Manual, 1937)
Committees:
  • Commerce, Manufacture and Retail Trade
  • Education
  • Printing and Publishing
  • Public Domain
  • Public Health and Hospitals
  • Railroads and State Motor Transportation
  • Taxes and Tax Laws
No other information has been entered for this legislator.