Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Perry, B. F.

House 1866-67 (District 12)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Olmsted

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1812 (uncertain)
Birth Place: West
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Rochester
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He was born in Canada West.

He came to Minnesota in 1858.

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

9th Legislative Session (1867)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/6/1866
Residence: Rochester
Term of Office: 1/8/1867 to 1/6/1868
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture and Manufactures (Chair)
  • Railroads
  • Towns and Counties

8th Legislative Session (1866)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/7/1865
Residence: Rochester
Term of Office: 1/2/1866 to 1/7/1867
Counties Represented: Olmsted
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Charitable Institutions
  • Federal Relations
  • Military Affairs
  • Public Lands
  • Roads and Bridges, and Navigable Streams (Chair)
No other information has been entered for this legislator.