Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Peckham, Joseph

Republican Constitutional Convention 1857 (District 4); House 1857-58 (District 6)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Goodhue

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1816
Birth Place: Massachusetts
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1884
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Cannon Falls
Occupation (when first elected): Conveyancer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Territorial Republican Constitutional Convention: 4th Council District, Minnesota Territory; 07/13/1857 to 08/29/1857

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 735

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 06
Elected: 10/13/1857
Residence: Cannon Falls
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Goodhue
Occupation: Conveyancer
Party: Republican
Committees:
  • Education and Science
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.
Photographs
Joseph Peckham of Cannon Falls, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database