Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Peck, Harrison J. "H.J."

Senate 1883-86 (District 31)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 11/23/1842 (uncertain)
Birth Place: Clarendon, Vermont
Birth County: Rutland
Birth Country: United States
Date of Death: 2/12/1913
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: H.J.
City of Residence (when first elected): Shakopee
Occupation (when first elected): Lawyer

EDUCATION

Albany Law School, New York; Read Law; Law Offices of Judge David E. Nicholson, Wallingford, Vermont

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Military: 1st Regiment, Company F (United States Civil War, Berdan's Sharpshooters); 186? to 186?

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Ora
Children: Three children: (2 daughters, 1 son)
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1842. The Minnesota Legislative Manual, 1883 lists him as being 40 years old. The Minnesota Legislative Manual, 1885 lists him as being 42 years old. United States Census data from 1880 states he was born around 1842. However, a relative says that in "History of Ira, VT." written in 1924 by Harrison J. Peck's brother, Simon L., he stated that it was actually 1838. A relative further stated "Speculation about the later date is that his wife's date of birth was 1852, and they didn't want to appear too far apart in age."

He came to Minnesota in 1864.

Birth date, birth city, birth county, family data, education, military service, and death date provided by a relative.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

24th Legislative Session (1885-1886) (second half of Senate term)

  Session Details
Body: Senate
District: 31
Elected: 11/7/1882
Residence: Shakopee
Term of Office: 1/2/1883 to 1/3/1887
Counties Represented: Scott
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind
  • Education
  • Internal Improvement
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Judiciary

23rd Legislative Session (1883-1884)

  Session Details
Body: Senate
District: 31
Elected: 11/7/1882
Residence: Shakopee
Term of Office: 1/2/1883 to 1/3/1887
Counties Represented: Scott
Occupation: Lawyer
Party: Not Available
Committees:
  • Deaf, Dumb and Blind
  • Education
  • Internal Improvement
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Judiciary
No other information has been entered for this legislator.