Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Palmer, A. D.

House 1903-06 (District 13)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Martin, Watonwan

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1852
Birth Place: Wisconsin
Birth County: Dodge
Birth Country: United States
Date of Death: ??/??/1942
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Ceylon
Occupation (when first elected): Farmer/Formerly Taught School

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: Ceylon, Minnesota (Held Various Town Offices); 1??? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1868.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/8/1904
Residence: Ceylon
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farmer/Formerly Taught School
Party: Republican
Committees:
  • Education
  • Immigration
  • Prison Labor
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Public Lands

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 13
Elected: 11/4/1902
Residence: Ceylon
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Martin, Watonwan
Occupation: Farmer/Formerly Taught School
Party: Republican
Committees:
  • Drainage
  • Education
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Public Lands
No other information has been entered for this legislator.