Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Norman, George W.

House 1901-06 (District 11)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Blue Earth

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1859
Birth Place: Wisconsin
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Lake Crystal
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Board/Commission: Lake Crystal, Minnesota (Board of Supervisors, Chair, 3 years); 18?? to 1???
School Board/Administration: Lake Crystal, Minnesota (School Clerk, 15 years); 18?? to 1???

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1882.

Total Days Served: 1456

SESSIONS SERVED

33rd Legislative Session (1903-1904)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/4/1902
Residence: Lake Crystal
Term of Office: 1/6/1903 to 1/2/1905
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Immigration
  • Local Bills (Chair)
  • Military Affairs
  • State Prison and Reformatory
  • University and University Lands

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 11
Elected: 11/6/1900
Residence: Lake Crystal
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: Blue Earth
Occupation: Farmer
Party: Republican
Committees:
  • Agriculture
  • Immigration
  • Labor and Labor Legislation
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.