Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Murray, Hugh

House 1875-76 (District 12)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Steele

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1837
Birth Place: Vermont
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Owatonna
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1858.

Total Days Served: 728

SESSIONS SERVED

18th Legislative Session (1876)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/2/1875
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/4/1876 to 1/1/1877
Counties Represented: Steele
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Joint Apportionment
  • Joint Taxes and Tax Laws
  • Railroads
  • State Prison

17th Legislative Session (1875)

  Session Details
Body: House
District: 12
Elected: 11/3/1874
Residence: Owatonna
Term of Office: 1/5/1875 to 1/3/1876
Counties Represented: Steele
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Enrollment
  • Railroads
No other information has been entered for this legislator.