Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Murphy, M. T.

Territorial House 1856 (District 6); House 1857-58 (District 3)

Party when first elected:  Not Available

Counties Served:  Dakota, Rice, Scott

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1830 (uncertain)
Birth Place:
Birth County:
Birth Country: Ireland
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names:
City of Residence (when first elected): Mendota
Occupation (when first elected): Farmer

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Single
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Total Days Served: 1106

SESSIONS SERVED

1st Legislative Session (1857-1858)

  Session Details
Body: House
District: 03
Elected: 10/13/1857
Residence: Mendota
Term of Office: 12/2/1857 to 12/6/1859
Counties Represented: Dakota
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Militia (Chair)
Session Notes: He was sworn in on December 3, 1857. An 1858-59 session was not held due to the protracted session of 1857-58. (Minnesota Legislative Manual, 1872, p. 66) Thus, even though the first session was adjourned on August 12, 1858; the term end date for it is listed as the day before the second legislative session's start date.

7th Territorial Legislative Session (1856)

  Session Details
Body: Territorial House
District: 06
Elected: 10/9/1855
Residence: Mendota
Term of Office: 1/2/1856 to 1/6/1857
Counties Represented: Dakota, Rice, Scott
Occupation: Farmer
Party: Not Available
Committees:
  • Estates and Escheats
Photographs
M. T. Murphy of Mendota, member of the First State Legislature (ca. 1858) From the Minnesota Historical Society's Visual Resources Database