Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Morse, Solon Osmond "S.O."

House 1905-08 (District 15)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  Murray, Nobles

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: 5/23/1843
Birth Place: Arrowsic, Maine
Birth County:
Birth Country: United States
Date of Death:
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: S.O.
City of Residence (when first elected): Slayton
Occupation (when first elected): Mercantile Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Postmaster: Slayton, Minnesota; 1??? to 1???
Municipal Mayor: Slayton, Minnesota; 1??? to 1???
Municipal Council/Aldermen: Slayton, Minnesota (Council Member); 1??? to 1???
School Board/Administration: Slayton, Minnesota (School Board Member); 1??? to 1???
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Committee on the Improvement of the Mississippi River (Clerk, 4 years); 18?? to 18??
U.S. Legislative Staff/Council/Commission: United States Senate (Private Secretary to United States Senator William Drew Washburn, 6 years); 18?? to 18??
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Postmaster); 1887 to 1887
State Legislative Staff: Minnesota House of Representatives (Assistant Enrolling Clerk); 1889 to 1889

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse: Married
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

He came to Minnesota in 1872.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

35th Legislative Session (1907-1908)

  Session Details
Body: House
District: 15
Elected: 11/6/1906
Residence: Slayton
Term of Office: 1/8/1907 to 1/4/1909
Counties Represented: Murray, Nobles
Occupation: Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Appropriations
  • Banks and Banking
  • Board of Control
  • Elections
  • Grain and Warehouse
  • Railroads
  • Reapportionment
  • State School at Owatonna and Agricultural School (Chair)

34th Legislative Session (1905-1906)

  Session Details
Body: House
District: 15
Elected: 11/8/1904
Residence: Slayton
Term of Office: 1/3/1905 to 1/7/1907
Counties Represented: Murray, Nobles
Occupation: Mercantile Business
Party: Republican
Committees:
  • Corporations Other Than Municipal
  • Education
  • Forestry and Fire Protection
  • Mines and Minerals
  • Public Health, Dairy and Food Products
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.