Skip to main content Skip to office menu Skip to footer
Capital IconMinnesota Legislature
Skip Navigation Links > >

Mallory, George J. "Geo. J."

House 1899-1902 (District 49)

Party when first elected:  Republican

Counties Served:  St. Louis

BIOGRAPHICAL INFORMATION

Date of Birth: ??/??/1840 (uncertain)
Birth Place: Coburg/Cobury, Ontario
Birth County:
Birth Country: Canada
Date of Death: ??/??/1930
Gender: Male
Religion:
Reported Minority: None Reported
Other Names: Geo. J.
City of Residence (when first elected): West Duluth
Occupation (when first elected): Real Estate and Insurance Business

EDUCATION

OTHER GOVERNMENT SERVICE

Municipal Government: West Duluth, Minnesota (Held a Number of Town Offices); 18?? to 18??
School Board/Administration: West Duluth, Minnesota (Held a Number of School Offices); 18?? to 18??

FAMILY RELATIONSHIPS

Spouse:
Children:
Family Members Who Have Served in the Minnesota Legislature:

GENERAL NOTES

Toensing lists his birth year as 1850. The Minnesota Legislative Manuals, 1899 and 1901 list 1840.

He moved to Michigan in 1878. He came to Minnesota in 1888.

Total Days Served: 1463

SESSIONS SERVED

32nd Legislative Session (1901-1902)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/6/1900
Residence: West Duluth
Term of Office: 1/8/1901 to 1/5/1903
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Real Estate and Insurance Business
Party: Republican
Committees:
  • Insurance (Chair)
  • Labor and Labor Legislation
  • Ways and Means

31st Legislative Session (1899-1900)

  Session Details
Body: House
District: 49
Elected: 11/8/1898
Residence: West Duluth
Term of Office: 1/3/1899 to 1/7/1901
Counties Represented: St. Louis
Occupation: Real Estate and Insurance Business
Party: Republican
Committees:
  • Insurance (Chair)
  • Logs and Lumber
  • State Normal Schools
  • Temperance Legislation
  • Ways and Means
No other information has been entered for this legislator.